Kamrooz.com
امروز : چهارشنبه01 اسفند 1397 برابر با 14 جمادي‌الثاني 1440 و 20 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

وقتی تکلیف غربی ها با خودشان مشخص نیست! مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

وقتی تکلیف غربی ها با خودشان مشخص نیست!سینا سرمد-  تکرار ادعاهای رد شده درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران همزمان بابرنامه ریزی ادامه مذاکرات، می تواند نشانگر این باشد که غرب هنوز نمی خواهد واقعیت انطباق فعالیت های صلح آمیز اتمی جمهوری اسلامی با مقررات و قواعد بین المللی را بپذیرد و سیاست یکجانبه گرایی خود را همچنان ادامه می دهد.

پافشاری و اصرار بر خواسته هایی خارج از عرف و مقررات ˈان پی تیˈ و سازمان ملل از سوی چند کشور غربی، نتیجه بخش بودن مذاکرات را با علامت سوال بزرگی مواجه کرده است، هر چند پس از هر نشست با اعلام خوشبینی های اندک، ادامه آن را نوید می دهند.

با توجه به این روند اردوگاه غربی، می توان گفت که طولانی شدن مذاکرات و طرح مسائلی هر از چند گاه توسط آژانس با فشار سیاسی آمریکا، سرانجام انگیزه اصلی مدافعان سیاست انحصار طلب انرژی هسته ای را نشان داد که تلاش می کنند کشورهای مستقل همچنان از دایره فناوری پرکاربرد و پرسود انرژی هسته ای بیرون بمانند.

اکنون این باور ایجاد شده است که طولانی شدن گفت وگوها نمی تواند برای تهران نگران کننده باشد زیرا فعالیت های صلح آمیز اتمی خود را منطبق با مقررات و زیر نظر آژانس ادامه می دهد، اما اردوگاه غربی و رژیم صهیونیستی نگرانند که با افزایش انگیزه کشورهای مستقل در چارچوب منافع ملی، انحصار طلبی هسته ای در آینده ای نزدیک پایان یابد و این فناوری برای همه کشورها قابل دسترسی شود.

در هر حال، دور هشتم مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای که ۲۷ و ۲۸ دی ماه گذشته در تهران در این فضا انجام شد، امیدواری چندانی را برای ناظران در نزدیک شدن دیدگاه های تهران و آژانس ایجاد نکرد .

اگرچه "هرمان ناکائرتس" معاون پادمان های آژانس در مذاکرات دو روزه خود در تهران حامل خبر توافق تازه با مقام های ایرانی برای گروه۱+۵ نبود اما اعلام کرد که قرار است در اواخر بهمن ماه نیز دور دیگری از مذاکرات در تهران انجام شود.

این در حالی است که گروه ۱+۵ با دقت به نتایج دور هشتم گفت و گو ها ی ایران و آژانس توجه داشته و قاعده مذاکرات آتی خود را با تهران بر نتیجه سفر ناکائرتس قرار داده اند.

از سوی دیگر خبر می رسد که با وجود آمادگی ایران برای برگزاری گفت‌وگو ها با ۱+۵ در تاریخ توافق شده در ماه ژانویه، هلگا اشمید امشب در گفت‌وگوی تلفنی به باقری اعلام کرد که ۱+۵ آمادگی لازم برای برگزاری مذاکرات در ماه ژانویه را نداشته و تاریخ جدیدی را به ایران در ماه فوریه پیشنهاد نمود.

البته در این گفت‌وگوی تلفنی، باقری با تاکید بر آمادگی ایران برای انجام مذاکرات با ۱+۵ از طرف مقابل خواست تا به تاریخ توافق شده درماه ژانویه برای برگزاری گفت‌وگوها پایبند باشند.

این در حالی است که «یوکیو آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با توجه تهدیدات رژیم صهیونیستی به حمله نظامی به ایران، خطاب به رئیس رژیم صهیونیستی بر نیاز به حل و فصل اختلافات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از مسیرهای دیپلماتیک تأکید کرده است.تا دوگانگی مواضع غرب در خصوص برنامه هسته ای صلح آمیز ایران بیش از پیش مشخص شود و معلوم نیست بالاخره غرب می تواند تکلیف خودر ا با برنامه هسته ای ایران مشخص کند یا خیر؟

 

اضافه‌ كردن نظر