Kamrooz.com
امروز : چهارشنبه01 اسفند 1397 برابر با 14 جمادي‌الثاني 1440 و 20 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

فعاليت هاي داوطلبانه و مديريت شهري مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

فعاليت هاي داوطلبانه موضوعي است که از ساليان دور در کشور ما مطرح بوده است و افراد بسياري به اين روش در امور مختلف مشارکت داشته اند. داوطلب و فعاليت داوطلبانه، واژه هايي هستند که در انگاره جامعه مي گنجند و با آن معنا پيدا مي کنند. حال در اين بين به افرادي که در جهت رفع نيازها و مسائل و مشکلات جامعه در حوزه هاي مختلف و بدون چشمداشت مالي دست به فعاليت هاي عام المنفعه مي زنند، داوطلب گفته مي شود. فعاليت داوطلبانه معمولاً از سنين نوجواني در افراد شروع شده و اوج آن هم در ميانه دهه دوم و سوم زندگي و در 15 تا 25 سالگي ديده مي شود. دايره فعاليت داوطلبانه نيز بسيار گسترده است. حوزه هاي مختلفي از جمله امور فرهنگي و اجتماعي، مقولات ترويجي، مبارزه با فقر و اعتياد، محيط زيست، حمايت از بيماري هاي خاص، توانمندسازي و... داوطلبان مخصوص به خود را دارد.

از جمله حوزه هاي بسيار مهم در باب انجام فعاليت هاي داوطلبانه، حوزه مديريت شهري و مشارکت مدني در اداره امور شهر مي باشد. با توجه به اينکه يکي از خصوصيات کشورهاي پيشرفته داشتن دولت هاي کوچک و سازمان هاي مدني توانمند و گسترده است، امروزه توسعه اجتماعي و پيشرفت جوامع، مستلزم توجه ويژه به سازمان هاي غير دولتي و فعاليت هاي داوطلبانه است. چرا که دولت هاي بزرگ، وقت و انرژي لازم براي رسيدگي به امور کشور را ندارند و بايد براي تحقق عدالت اجتماعي، خود مردم از طريق تشکل هاي مدني در جريان تصميم گيري و اجراي امور مشارکت داشته باشند. در حوزه مديريت شهري نيز با توجه به مشکلات متعدد و مستمر که از ابتداي شهر نشيني آغاز شده است، بستري مناسب و به عبارتي بهتر نيازمند چنين فعاليت هاي داوطلبانه مي باشد. مشکلاتي که با توجه به نوع و ذات آنها صرفاً با کمک و مشارکت خود شهروندان قابل رفع خواهد بود.

نياز به داوطلبان در کشورهاي در حال پيشرفت، محسوس تر است و خدمت داوطلبانه در آنجا اهميت بسزايي دارد، زيرا سازمانها و مؤسسات ارائه دهنده خدمات اجتماعي، بدون داوطلبان تربيت شده فقط قادر به انجام دادن حداقل برنامه هاي خود هستند ولي با کمک داوطلبان مي توانند برنامه هاي خود را از نظر کمي و کيفي گسترش دهند و به عده بيشتري از مردم خدمت کنند. بنابر اين تشويق همه اقشار جامعه بويژه جوانان براي انجام خدمات داوطلبانه، ضروري است.
بهره مندي از توانمندي و انرژي جوانان در مشارکت هاي داوطلبانه از جهات گوناگوني حائز اهميت مي باشد. از سويي شتاب و اثربخشي فعاليت هاي داوطلبانه با حضور جوانان به دليل شادابي و انگيزه دوچندان مي گردد و از سويي ديگر نيروي جوان داوطلب با بيان نظرات و ايده هاي مفيد، به مديريت شهري بخصوص در کلانشهر ها کمک مي نمايد.

انجام خدمات داوطلبانه، براي خود داوطلبان نيز بسيار مفيد است و سبب رشد آنان مي گردد. داوطلب به دليل آنکه سعي در نزديک شدن به هدفش دارد، براي توانمندي خود تلاش مي کند. اين تلاش باعث افزايش مهارت هاي فردي اش شده و در زندگي خصوصي به او در يافتن شغل مناسب و مورد علاقه اش کمک شاياني مي کند، تا جايي که بسياري از داوطلبان پس از مدتي، در حوزه فعاليت شان به کار حرفه اي مي پردازند. همچنين انجام خدمات داوطلبانه براي داوطلبان، سبب ايجاد
فرصت هاي عملي براي مشارکت هر چه بيشتر آنان در اداره شهر و افزايش توانمندي ها و مهارت هاي اجتماعي آنان در خلال فعاليت هاي داوطلبانه مي شود. انجام خدمت داوطلبانه از سوي جوانان در کلانشهري مانند تهران بسيار با اهميت مي باشد. سازمان ها و مؤسسات، تنها ارائه دهنده خدمات اجتماعي هستند؛ در حالي که حضور داوطلبان در عرصه هاي کمک رساني سبب افزايش کمي و کيفي خدمات به شهروندان مي شود. مشارکت در جامعه (انجام کارهاي داوطلبانه) يکي از شاخصه هاي اندازه ‌گيري سرمايه اجتماعي است. مشارکت شهروندان تهراني در اداره امور شهر و در قالب فعاليت داوطلبانه همواره نتايج مثبتي را به دنبال دارد.

کار داوطلبانه، يک پديده اقتصادي پردامنه است که اثرات مهمي بر جامعه مي گذارد. کار داوطلبانه، از نقطه نظر جامعه، فعاليتي بسيار مطلوب در زمان فراغت است. افرادي که اين گونه کار مي کنند، سهم قابل ملاحظه اي در رفاه اقتصادي دارند. لذا تحقق زمينه سازي براي مشارکت جوانان در برنامه هاي کلان پيشرفت کشور و مديريت شهري، ايجاد روحيه مسئوليت پذيري و همگرايي با ارزش هاي حاکم بر نظام اسلامي را در يک فرآيند عملي در جوانان به‌وجود مي آورد و ايشان را براي ورود به فعاليت هاي جاري کشور و تصدي مناسب آماده مي سازد. با عنايت به نگاه مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) به موضوع اردوهاي جهادي و تحقق منويات مقام معظم ولايت مبني بر تقويت روحيه جهادي و حفظ و استمرار همين روحيه در ميان جوانان و تأکيد ايشان در خصوص لزوم اجراي اردوهاي جهادي در راستاي تحقق اهداف جمهوري اسلامي ايران و همچنين با توجه به تأکيد مسئولين در خصوص لزوم استفاده از توانمندي هاي نيروهاي جوان و داوطلب شهر تهران و استفاده از مديريت جهادي به منظور حل مشکلات اقتصادي و فرهنگي، ضروري است به ياري جوانان تهراني، مشکلات شهر تهران را شناسايي نموده و به همت اين جوانان در طرحي جهادي و داوطلبانه، در صدد رفع آن برآييم. اميد است تا اجراي اين طرح، گامي مهم در راستاي محروميت زدايي در سطح محلات شهر تهران، ارتقاي سطح فرهنگي، سلامت و بهداشت شهروندان و بالا بردن سطح آگاهي، مشارکت و تعامل شهروندي در حوزه حل آسيب هاي اجتماعي برداشته شود.

 

اضافه‌ كردن نظر