Kamrooz.com
امروز : چهارشنبه01 اسفند 1397 برابر با 14 جمادي‌الثاني 1440 و 20 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

درباره ما مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

سایت‌های خبری ، تحولی بزرگ در حوزه اطلاع‌رسانی و شكل‌دهی به افكار عمومی پدید آورده‌اند. اگرچه تأثیرگذاری این رسانه‌ها با امكانات پیشرفته فناوریهای نوین، غیرقابل انكار است ، و تعاملاتی كه در بستر مطبوعات، رادیو، تلویزیون و سینما، یكسویه بود، تبدیل به تعاملات دوسویه و حتی همزمان شد. بطور طبیعی، چنین امكانی در رسانه نوین كه متكی بر پیشرفته‌ترین فناوریهای ارتباطی است، تأثیر متفاوتی بر روی مخاطبان گذارد و بینش و رفتار آنها را نسبت به محیط پیرامونی در كلیه زمینه‌ها دگرگون نمود. یكی از محورهایی كه می‌تواند متأثر از این رسانه نوین باشد، رفتارهای سیاسی مردم است. رسانه اینترنت، سد سانسور و بازدارندگی مردم از دسترسی به اطلاعات را شكسته است و علی‌رغم آلودگی و باراضافه اطلاعات در این رسانه، توانسته است مخاطبان خود را به شدت تحت تأثیر قرار دهد  نیروهای سیاسی در چند دهه اخیر اقدام به راه‌اندازی سایت‌ها، وبلاگ‌ها و... كرده و هزینه‌های هنگفتی در زمینه افزایش قدرت اطلاعاتی متحمل شده و از متخصصان این امور برای افزایش قدرت اطلاعاتی بهره گرفته‌اند؛ چراكه به گفته متخصصان، قدرت در عصر جهانی شدن بر بال رسانه‌ها استوار شده است.ولذا تردیدی نیست که بر همه فرزندان انقلاب و دغدغه‌مندان نظام اسلامی وظیفه است که در هر برهه از حیات انقلاب به قدر توان خود به نقش آفرینی در امور بپردازند.

ديدگاههاي امام خميني(ره) در مورد رسانه ها

(( … در باب نشريات ، خودتان مي دانيد كه نقش نشريات در هر كشوري از همه چيزها بالاتر است . روزنامه ها و مجلات مي توانند كه يك كشوري را رشد بدهند به راهي كه صلاح كشور است و مي توانند كه بعكس عمل بكنند …))صحيفه نور ، ج 14 ، ص 248  11/3/60.

(( … شما حضرات آقايان كه در پيروزي انقلاب سهيم بوديد و اسلام و ايران مال خودتان است ، سعي كنيد قلم ها و زبانهايتان در خدمت انقلاب و به ثمر رسيدن آن كه آزادي و استقلال در سايه جمهوري اسلامي و زير پرچم توحيد و اسلام بزرگ است . باشد . سعي كنيد روحيه ملت را تقويت نمائيد و در مقابل فحاشيهاي منحرفين كه براي تضعيف روحيه ملت است ، بي دريغ فعاليت نماييد و از تضعيف اشخاص و يا گروههايي كه در خدمت جمهوري اسلامي هستند و تضعيف آنان مستقيما خدمت به جهانخواراني است كه در كمين نشسته اند تا از قلمها و زبانهاي شما بهره گيري كنند ، بپرهيزيد .. ))

صحيفه نور ، ج 14 ، ص 60  22/11/59

(( .. و نيز به مطبوعات و رسانه هاي جمعي همين اخطار را اكيدا مي كنم ، آزادي غير از توطئه است و از توطئه هاي خلاف مصالح عليه اسلام و كشور و ملت جدا جلوگيري مي شود و من در صورت احساس خطر جدي ، مسائل را با ملت عزيزم درميان مي گذارم تا ملت دلير خود تصميم لازم را بگيرد ، كه تا به حال در مسائل مختلف ، تصميم قاطعانه گرفته است … ))

همان ، ج 8 ، ص 219  3/5/58

((. باز مي گويم توجه داشته باشيد كه همه ما در محضرخدا هستيم ، اينجا محضر خداست . آنوقت كه قلم در دست مي گيريد ومي خواهيد بنويسيد بدانيد كه فكر شما، زبان شما، قلب شما ، قلم شما همه در محضر خداست .. ))

همان ، ج 14 ، ص 116   12/12/59

چرا این سایت راه اندازی شد

با اهميتي كه رسانه ها و نقشي كه در ساختن جامعه دارند و با گذشت بيش از سه دهه  از برقراري جمهوري اسلامي باز ديده مي شود كه برخي از مطبوعا ت در خط انقلاب نيستند و اصلاحاتي بنيادي در آنها بايد تحقق يابد .درباره نفوذ دشمن به فضاي رسانه اي كشور، گفتني است كه سابقه هشدارهاي رهبرمعظم انقلاب نسبت به جدي بودن تهاجم و شبيخون فرهنگي دشمن به دو دهه قبل بازمي گردد بيش از 11 سال قبل-12 ارديبهشت 1379- رهبرمعظم انقلاب در مراسم باشكوه «گردهمايي جوانان عاشورايي» كه در مصلاي تهران برپا شده بود، در بخشي از سخنان خويش خطاب به آنان فرمودند؛«من قلبا از بعضي از پديده هايي كه در كشور هست، رنج مي برم، من نمي خواهم آن چيزي كه براي من رنج آور است با افكارعمومي مطرح كنم. اما آن داستان غم انگيز را مي گويم من دو سال قبل از اين در يكي از خطبه هاي نمازجمعه گفتم كه دستگاههاي استكباري دنيا و آمريكا از تبليغات براي ساقط كردن و ايجاد اغتشاش در كشور استفاده مي كنند و البته به آن دستگاههاي تبليغي گفتم اينكه شما سرنوشت كشورهاي اروپاي شرقي را در ايران دنبال كنيد خيال خام است. اما متاسفانه همان دشمني كه به وسيله تبليغات خود ،همتش اين است كه كشور را ساقط كند، امروز در داخل پايگاه پيدا كرده است. بعضي از مطبوعات پايگاه دشمن شده اند. من نه با آزادي مطبوعات مخالفم و نه با تنوع مطبوعات. اگر به جاي 20 روزنامه، 200 روزنامه هم در بيايد بنده خوشحالتر خواهم شد و از زيادي روزنامه ها احساس بدي ندارم. اگر مطبوعات آنگونه كه در قانون اساسي است مايه روشنگري باشند، به نفع مردم و دين قلم بزنند، اين مطبوعات هرچه بيشتر باشند بهتر است اما وقتي مطبوعاتي پيدا مي شوند كه همه همتشان تشويش افكارعمومي، ايجاد بدبيني مردم به نظام است، 5 تا 10روزنامه گويا از يك مركز هدايت مي شوند، تيترهايي مي زنند كه هركس نگاه كند، فكر مي كند همه چيز در كشور از دست رفته است! اميد را در جوانان مي ميرانند، روح اعتماد به مسئولين را در مردم تضعيف مي كنند، نهادهاي رسمي را تضعيف مي كنند، مدل اينها كيست؟ مطبوعات غربي هم اينگونه نيستند؛ اين يك شارلاتانيزم مطبوعاتي است».

دشمنان انقلاب و ايران اسلامی با نااميدی از توطئه‌های سه دهه گذشته توسل به جنگ نرم را آخرين حربه خود قرار دادند وجنگ نرم در عرصه‌های فكری، فرهنگی و سياسی طرح‌ريزی می‌شود و لذا برای مقابله پيروزمندانه در اين عرصه بايد حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را با حساسيت‌های امنيتی و سياسی توأم كرد.

محدود كردن تلاش‌ها و برنامه‌های مقابله با جنگ نرم در برخی از نهادها و گرو‌ه‌های سياسی، فرهنگی و اجتماعی با استراتژی پيروزی در برابر جنگ نرم مغاير است.مشاركت عميق و گسترده نخبگان و همه نهادهای فرهنگی سياسی و اجتماعی در برابر جنگ نرم از الزامات موفقيت است، البته هوشمندی مردم و حضور اقشار جامعه در صحنه‌های مختلف، به‌رغم كم‌كاری برخی نخبگان، روند جنگ نرم دشمنان را كنترل كرده است، اما علی‌رغم حضور هوشمندانه مردم و شكست نسبی دشمنان در عرصه جنگ نرم هنوز تلاش‌ها در اين زمينه ادامه دارد. كشورهاي استكباري به اين نتيجه رسيده‌اند كه همان‌‌گونه كه استعمار به شيوه‌هاي قديم، ديگر جواب‌گوي نيازها و اقتضائات امروزه نيست و بايد در قالب استعمار نو وارد برخي از كشورها شد، از طريق جنگ سخت نيز چندان نمي‌توان موفقيت‌هاي مورد نظر را كسب كرد. بنابراين سعي مي‌كنند با تمركز بر مسائل فكري، ايدئولوژيك و فرهنگي و در واقع با گشودن جبهه‌ي جنگ نرم، به اهداف خود برسند.امروزه با استفاده از تكنولوژي‌هاي ارتباطاتي مانند سايت‌ها، وبلاگ‌ها و... اين تأثيرگذاري از سوي آن‌ها راحت‌تر اعمال مي‌شود. شيوه‌ي عمده‌ي اين تأثيرگذاري نيز به اين صورت است كه ابتدا مجموعه مؤلفه‌هايي را در ارتباط با يك موضوع استخراج مي‌كنند؛ يعني در رابطه با موضوعي كه مي‌خواهند القائي در مورد آن داشته باشند، چند مؤلفه را استخراج كرده و سعي مي‌كنند دست‌كم نيمي از اين مجموعه مؤلفه‌ها صادق باشد. آن‌گاه اين اطلاعات صحيح را به‌عنوان پوشش و چتري به‌كار مي‌گيرند تا در دل آن، چند موضوع خلاف واقع و نادرست را با تجزيه وتحليل‌هايي و به‌عنوان كالا و خدمات فكري و فرهنگي به كام مخاطب بريزند.بنابراين با جذابيت ظاهري كه براي مخاطبان ايجاد مي‌كنند، آن‌ها را در پي بردن به انگيزه‌ي اصلي، دچار مشكل كنند. زيرا هنگامي‌‌كه مخاطب مي‌بيند چند مورد از اين مؤلفه‌ها صحيح است، ديگر كل آن پديده و تحليل ارائه شده از آن را مي‌پذيرد. دشمنان از اين طريق مي‌توانند اهداف مورد نظر خود را به مخاطب تحميل كنند.طبيعتاً راه مقابله با جنگ نرم كه امروزه به‌طور ويژه رسانه های  ما درگير آن هستند، اين است كه اولاً درك كنيم كه اين هم يك نوع جنگ است. گمان نكنيم جنگ، فقط جنگ نظامي و سخت است. طرف مقابل ما در اين جنگ نيز به دنبال اهداف و منافع خاص خود است و چيز ديگري مدّنظرش نيست. درك اين‌كه در شرايط جنگ نرم قرار داريم، كمك مي‌كند تا واقعيات اجتماعي و سياسي پيرامون‌مان را بهتر ببينيم.

نكته‌ي دوم اين‌كه بايد درك كنيم اگر در رابطه با يك پديده از سوي رسانه‌هاي بيگانه چند مؤلفه به صورت ظاهراً صحيح القاء مي‌شود، مؤلفه‌هاي فراوان ديگري هم وجود دارد كه در قالب اين چند مؤلفه‌ي صحيح، به صورت خلاف واقع و كذب به خوراك فكري براي مخاطبان تبديل مي‌شود. اگر اقشارما دريابند كه مجموعه‌ي اين مؤلفه‌ها، لزوماً صادق نيست و در دل مؤلفه‌هاي درست، بسياري از مؤلفه‌ها به صورت كاذب وجود دارد، از جذابيت ظاهري كه از طريق القائات فكري و فرهنگي مي‌تواند بر افكار تأثير بگذارد، كاسته مي‌شود. در اين رابطه بايد دائماً آگاهي‌بخشي و يادآوري صورت پذيرد.

آيه‌ي 194 سوره‌ي بقره مي‌فرمايد: "فمَن اعْتَدي عَليكم فاعْتَدوا عليه بِمثل ما اعتَدي عَليْكم"؛ يعني وقتي دشمنان با شما وارد جنگ شدند، شما هم با آن‌ها مقابله به مثل كنيد. اگر جنگ، جنگ نظامي است بايد از طريق نظامي وارد شد؛ "و أعِدّوا لهم ما اسْتَطعتم مِن قُوّة". اگر جنگ، جنگ اقتصادي است، به همان شيوه و اگر جنگ، جنگ فرهنگي و فكري است بايد مقابل به مثل ما هم به همان صورت شكل بگيرد. بنابراين در كنار موارد پيش‌گفته و شايد به‌عنوان يك محور اساسي، بايد مقابله به مثل هم با همان شيوه‌هاي فكري- فرهنگي و تقويت افكار سالم در ضمير جامعه كار كرد. تلاش براي تقويت روز‌به‌روز باورهاي سالم، هجمه‌هاي فرهنگي و نرم را نيز خنثي خواهد كرد.

براي دستيابي به اين هدف، بايد بيش از گذشته رسانه‌ها را مورد توجه قرار دهيم و افكار عمومي داخلي و جهاني را نسبت به دروغ‌پردازي رسانه‌هاي خارجي، آگاه كنيم.

اين دو مهم فقط با تقويت رسانه‌هاي خودي و تلاش براي بين‌المللي كردن اين رسانه‌ها، ميسر است. ديپلماسي رسانه‌اي در سياست خارجي هر كشور به دو صورت تحقق مي‌يابد؛ يكي مديريت رسانه‌ها توسط سازمان‌هاي ديپلماتيك رسمي كشور و ديگري به صورت خودجوش و در راستاي سياست‌هاي كلان كشورها.

هر ملتي و كشوري داراي منابع قدرت نرم است كه شناسايي و تقويت و سازماندهي آن ها مي تواند براساس يك طرح جامع تبديل به يك فرصت و هجوم به دشمنان طراح جنگ نرم شود. به عنوان مثال، منابع قدرت نرم در ايران را مي توانيم «ايدئولوژي اسلامي»، «قدرت نفوذ رهبري»، «حماسه‏آفريني‏ها» و «درجه بالاي وفاداري ملت به حكومت» برشمریم.

 

اهداف جنگ نرم از سوی دشمنان داخلی و خارجی

1- استحاله فرهنگي در جهت تأثيرگذاري شديد بر افكار عمومي جامعه مورد هدف با ابزار خبر و اطلاع رساني هدفمند و كنترل شده كه نظام سلطه همواره از اين روش براي پيشبرد اهداف خود سود جسته است.

2- استحاله سياسي به منظور ناكارآمد جلوه دادن نظام مورد هدف و تخريب و سياه نمايي اركان آن نظام.

3- ايجاد رعب و وحشت از مسائلي همچون فقر، جنگ يا قدرت خارجي سركوبگر و پس از آن دعوت به تسليم از راه پخش شايعات و دامن زدن به آن براي ايجاد جو بي اعتمادي و ناامني رواني.

4- اختلاف افكني در صفوف مردم و برانگيختن اختلاف ميان مقام هاي نظامي و سياسي كشور مورد نظر در راستاي تجزيه سياسي كشور.

5- ترويج روحيه ياس و نااميدي به جاي نشاط اجتماعي و احساس بالندگي از پيشرفت هاي كشور.

6- بي تفاوت كردن نسل جوان به مسائل مهم كشور.

7- كاهش روحيه و كارآيي در ميان نظاميان و ايجاد اختلاف ميان شاخه هاي مختلف نظامي و امنيتي.

8- ايجاد اختلاف در سامانه هاي كنترلي و ارتباطي كشور هدف.

9- تبليغات سياه (با هدف براندازي و آشوب) به وسيله شايعه پراكني، پخش تصاوير مستهجن، جوسازي از راه پخش شب نامه ها و...

10- تقويت نارضايتي هاي ملت به دليل مسائل مذهبي، قومي، سياسي و اجتماعي نسبت به دولت خود به طوري كه در مواقع حساس اين نارضايتي ها زمينه تجزيه كشور را فراهم كند.

11- تلاش براي بحراني و حاد نشان دادن اوضاع كشور از راه ارائه اخبار نادرست و نيز تحليل هاي نادرست و اغراق آميز.

بر همین اساس پایگاه خبری-تحلیلی کامروز، حاصل تلاش گروهی از روزنامه نگاران ایرانی ست که با هدف یاری به جریان اطلاع رسانی آزاد، راه اندازی شده است. این وب سایت کاملا از داخل مرزهای ایران و با رعایت قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران اداره می شود. و با محوریت کلی دفاع از اسلام ناب محمدی و نظام جمهوری اسلامی ایران، اندیشه‌ها و آرمان‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است.

کامروز ارگان هیچ حزب و جناح سیاسی نیست، هرچند که در جریان مسایل سیاسی روز ایران، فعالانه حضور رسانه ای خواهد داشت.

این پایگاه با حفظ نگاه ویژه خود به مسایل کلان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، ضمن پرهیز از درگیری های      بی فایده رسانه ای، آماده است تا با درج تحلیل ها و مقالات صاحب نظران و فرهیختگان، محمل مناسبی برای تضارب آرا و اندیشه ها و ارائه آن به عموم مردم فراهم آورد.

سایت کامروز بی‌عدالتی و تبعیض را در هیچ سطحی بر نتافته و مصرانه در پیگیری امر و احقاق حقوق ملت شریف ایران پای خواهد فشرد.

امید است این سایت ، پایگاهی، برای هواداران، دلسوزان و مدافعان اسلام و انقلاب اسلامی ایران و اسلام انقلابی در سراسر جهان شود.لذا وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواندبا نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد،اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد.

لازم به ذکر است درهرجامعه نیازمند وجود قوانین و مقررات مدون و مشخصی می باشد که براساس آن حدود مسئولیت ها و اختیارات اشخاص حاضر در آن جامعه باید تعیین گردد. جوامع مجازی اعم از سایت ها ؛ وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی و... نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. قواعد و قوانین زیر نیز مربوط به سایت خبری وتحلیلی کامروز می باشد. لذا ما خبرنگاران سایت متعهد میشویم :

 

1. وظیفه آگاهی‌بخشی در راس وظایف حرفه خبر‌نگاری قرار گرفته است. انصاف و بی‌غرضی خبر‌نگارو مقاومت در برابر کانون‌های فشار، اصل خدشه‌ناپذیر خبر‌نگاران فعال در این سایت است.

 

2. سایت خود را متعهد می‌داند که با رعایت مفاد مرامنامه کلیه آحاد جامعه را مخاطب خود بداند و همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و معتقدات مذهبی و آداب و سنن گروه‌های مختلف قومی و فرهنگی، احترام بگذارد.

 

3. رسالت حرفه خبر‌نگاری‌ ایجاب می‌کند که خبر‌نگار همیشه در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد. به موجب ‌این اصل،  خود را متعهد می‌دانیم تا حد ممکن آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه دروغ راه ندارد، منعکس کنیم.

 

4.سایت کامروزموظف به رعایت مواد قانون جرایم رایانه ای مصوب سال  1388 می باشد.

 

5.سایت در چارچوب مبانی دین مبین اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقدام به انتشار متن، عکس، طرح گرافیکی، فیلم، صوت و ... خواهند کرد .

6. خبــرنگاران و نویسندگان سایت بدون دخالت در ماجرا یا پیش‌فرض‌های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می‌کنند. در عین حال «بی‌طرفی» به معنی بی‌نظر بودن نویسندگان آن در قبال رویدادها نیست و خبر‌نگاران نظرات خود را در مقالاتی که تفسیر و تحلیلشان از مسائل است، بیان می‌کنند.

 

7.انتشار مطالبی که برخلاف امنیت ملی می باشد ممنوع است.

 

8. حریم خصوصی افراد محترم است و نباید بدون اجازه به آن وارد شد. نویسندگان با توجه خاص به حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد، از تمامی مواردی که ممکن است با انتشار مطلب یا خبر آن به حیثیت افراد لطمه وارد آورد، اکیدا پرهیز می‌کنند.

 

9. خبر‌نگاران فعال در سایت از نوشتن در مورد مسائلی که نفع مستقیم مادی برای آنها و وابستگانشان دارند، پرهیز می‌کنند. از اطلاعاتی که به واسطه شغلشان به دست می‌آورند برای کسب منافع مالی و اقتصادی استفاده نمی‌کنند.

 

10.در مطالب سیاسی برای جلوگیری از افتادن در دام شایعه، استفاده از منابع موثق و قابل رجوع اهمیت اساسی دارد.

 

11.پیشنهاد و یا تشویق به هر نوع فعالیت غیر قانونی ممنوع می باشد.

 

همکاران کامروز پیشاپیش از راهنمایی ها و نقدهای مخاطبان و به خصوص همکاران گرامی در جهت رفع نقایص فنی و محتوایی و ارتقای کیفی این پایگاه خبری، تحلیلی استقبال می کنند.و در حوزه های زیر بصورت جدی فعال خواهد بود:

 

الف) حوزه سیاسی و بین الملل:

1- هویت انقلاب اسلامی و نظام ما برپایه حاکمیت خداوند بر تمام شئون زندگی بندگان تعریف می‌شود.

2- وجود محور «ولایت فقیه» در ساختار جمهوری اسلامی کارکرد و خصلت اصولگرایی را در نظام ما تضمین می‌‌کند چرا که اقتضای فقاهت مراعات اصول و ملاحظه مقتضیات زمان است.

3-جمهوری اسلامی تبلور مردم‌سالاری دینی است که جمهوریت و اسلامیت، دو وجه سکة مقبولیت و مشروعیت‌اند.

4-قانون اساسی، برداشتی مترقی از اسلام عزیز است که نگرشی جامع می‌توان از ظرفیت‌های بالای آن استفاده کرد.

5-سیاست خارجی در مرز حساس میان آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی قرار دارد و رویکرد اصولگرایی  قادر به برقراری تعاملی سازنده و مبتنی بر فرصت‌ها با جهان می‌سازد.

ب) حوزه اقتصادی:

1-عرضه اقتصادی از محوری‌ترین حوزه‌هایی است که پویایی آن بعد مهمی از کارآمدی نظام اسلامی را تأمین خواهد نمود.

2-شکوفایی اقتصادی مردم نیازمند ایجاد محیط مناسب اقتصادی، حمایت از سرمایه‌گذاری، خصوصی‌سازی، سامان‌مند کردن نحوه مداخله دولت در اقتصاد، شفافیت مقررات اقتصادی، استفاده صحیح از نفت، توجه به بازار جهانی و التزام به برنامه‌های راهبردی نظام است.

3-عدالت ارزشی ذاتی در نظام اقتصادی اسلام است که به معنای، کاهش فاصله طبقاتی، توزیع متوازن ارزش‌های اقتصادی و فرصت‌ها، مبارزه با فساد و رانتخواری، شایسته‌ سالاری در عزل و نصب‌ها و توجه به مناطق محروم است.

ت) حوزه فرهنگی و هنری:

1- ماهیت فرهنگی انقلاب و نظام اسلامی، ماهیتی فرهنگی است و از این رو توجه به این حوزه باید محور تلاش‌ها و کوشش‌‌ها برای آینده باشد.

2- ماهیت فرهنگی انقلاب اقتضا دارد که در همه برنامه‌ها و عملکردها،‌ فرهنگ و اقتضائات خاص مورد توجه جدی قرار گیرد.

3- ساماندهی امور فرهنگی کشور، نیازمند نگاهی جامع و درون فرهنگی است که اقتضائات حوزه فرهنگ را شناخته و سیاست‌گذاری خود را از درون آن استخراج می‌کند.

4- مهندسی فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری باید محور تمام تلاش‌ها و اقدامات در حوزه فرهنگ باشد.

ث) حوزه اجتماعی:

1- حوزه اجتماعی، حوزه تعاملات میان افراد است و بی‌توجهی به این حوزه باعث بروز مشکلات و مسائل عدیده‌ای در جامعه ایرانی شده است.

2- برای حل و کنترل مسائل اجتماعی جامعه ایران، ما نیازمند شکل دادن به یک «گفتمان اجتماعی» هستیم که شأنی مستقل به مسائل اجتماعی اعطا نماید.

3- خانواده محور انسجام یک جامعه است و انسجام بخشی و تقویت جایگاه آن در جامعه نیازمند کاهش فشارهای محیطی بر این نهاد می‌باشد.

4- سرمایه‌های اجتماعی، رشته‌های پیوند و وحدت در یک جامعه‌اند و تقویت آنها ضرورتی است که جامعه ما عمیقاً بدان نیازمند است.