Kamrooz.com
امروز : چهارشنبه01 اسفند 1397 برابر با 14 جمادي‌الثاني 1440 و 20 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

حذف و اضافه یارانه‌بگیرها در سال ۹۴ بعد از امضای یک "آئین‌نامه" مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حذف و اضافه یارانه‌بگیرها در سال ۹۴ بعد از امضای یک "آئین‌نامه"

طبق تبصره ۲۰ قانون بودجه ۹۴ دولت می‌بایست از فروردین امسال نسبت به ثبت‌نام از جامانده‌های دریافت یارانه نقدی و همچنین حذف افراد پردرآمد اقدام می‌کرد که طبق اعلام رئیس سازمان مدیریت این کار بعد از تصویب یک آئین‌نامه عملی خواهد شد.


حذف و اضافه یارانه‌بگیرها در سال ۹۴ بعد از امضای یکبه گزارش کامروز، با عنایت به تکلیف مصرح در بند "د" تبصره 20 قانون بودجه سال 94 کل کشور, دولت موظف است از فروردین ماه سال 1394، امکان ثبت‌نام کلیه کسانی را که موفق به ثبت‌نام در طرح دریافت یارانه نقدی نشده‌اند در فرمانداری‌های شهرستان‌ها فراهم نموده و از ماه بعد از ثبت‌نام، نسبت به پرداخت یارانه آنان اقدام نماید.

همچنین بر اساس تکلیف مصرح در بند "ح" تبصره 20 قانون بودجه سال 94 کل کشور، دولت موظف است یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند. خانوارهای پردرآمد به‌تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سکونت و میزان درآمد تعیین می‌شود.

اما با وجود این الزام قانونی کسب اطلاع از فرمانداری‌ها طی روزهای اخیر حکایت از آن دارد که تا کنون بخشنامه مربوطه به فرمانداری‌ها ابلاغ نشده است و به همین منظور ثبت‌نام جدید دریافت یارانه نیز اجرایی نشده است.

البته فرماندار رشت در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفته است: ثبت نام از خانوارهای جدید برای دریافت یارانه نقدی از اواخر اردیبهشت امسال آغاز می‌شود. هرچند تاریخ دقیق ثبت‌نام‌ از خانوارها برای دریافت یارانه از اردیبهشت امسال در فرمانداری‌ها هنوز ابلاغ نشده و در صورت ابلاغ از طریق رسانه‌ها به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گزارش تسنیم، در هفته‌ای که گذشت انتشار برخی خبرها مبنی بر حذف یارانه 5 گروه درآمدی از فهرست یارانه بگیران موجب شد تا سخنگوی دولت واکنش جدی نشان دهد و با تکذیب این خبرها اعلام کند تا کنون طبق تبصره 20 قانون بودجه 94 حذفی صورت نگرفته است.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که بر اساس تبصره 20 شناسایی و حذف یارانه بگیران پردرآمد ازجانب دولت اجرایی شده است یا خیر؟، افزود: تبصره 20 در باره چگونگی منابع و مصارف و احیاناً حذف گروه‌هایی از افراد یارانه بگیر است. البته برای اجرای این تبصره باید آیین‌نامه اجرایی آن در دولت تصویب شود که هنوز به این تبصره نرسیده‌ایم.

نوبخت گفت: آنچه در بند (ه) تبصره 20 قانون بودجه تأکید شده این است که دولت موظف است افراد پردرآمد را مشخص و با تصویب آیین‌نامه اجرایی یارانه پردرآمدها را قطع کند. بنابراین تصویب آیین‌نامه اجرایی به دولت واسپاری شده است. اما چون این آیین‌نامه هنوز تصویب نشده این اقدام صورت نگرفته است.

وی با تأکید بر اینکه براساس تکلیف بودجه سال 94 تا الآن هیچ یارانه بگیری از دریافت یارانه‌ها حذف نشده است، گفت: البته کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند یا افرادی که به‌نحوی اطمینان حاصل شده که پردرآمد هستند و قبلاً حذف شده بودند یارانه آنها همچنان حذف است و ما حذف جدیدی نداشته‌ایم.

وی افزود: بنابراین آنچه در فروردین امسال اتفاق افتاد ناشی از تشخیص تبصره 21 بودجه سال 93 کل کشور بوده است که براساس آن ایرانیان خارج از کشور حذف شدند و البته در صورتی که درباره تبصره 20 بودجه سال 94 آیین‌نامه‌اش را مصوب کنیم حتماً به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

به گزارش تسنیم، با توجه به اظهارات اخیر رئیس سازمان مدیریت و سخنگوی دولت باید گفت که تا زمان نهایی نشدن آئین‌نامه اجرایی تبصره 20 بودجه 94 حذف و اضافه یارانه بگیران در سال جاری هنوز اجرایی نشده و برای اجرا شدن این بند از قانون باید منتظر تصویب آئین‌نامه اجرایی ماند.

 

اضافه‌ كردن نظر